Přeskočit na navigaci

Archiv článků - Přežití

Přežití 2014 (Honza a Verča)

Snažíme se odhadnout svoji polohu. Podle orientace svahu, cesty a podle toho, že jsme na cyklotrase. Je to ale příliš málo informací. Spokojíme se tak s pouhým odhadem oblasti a rozhodujeme se vyrazit vzhůru na hřeben, kde snad nalezneme více orientačních bodů. Vyrážíme ostrým stoupáním po lesní cestě, která tu v zatáčce odbočuje doprava… Čtěte více »

2. 12. 2015, 13:46 · Jan Bensch

Přežití 2012 (Bushcraft)

Cestou nám pustili schizofrenní pohádku o dostizích, které uspořádali kapr, kočička a orel a ze které jsme měli poznat místo dalšího setkání. A to nás odrovnalo. Nebyli jsme schopní určit, kam máme jit. Vůbec, nešlo to. Pokud někdo měl tip, musel se zařadit do fronty, která směřovala k jednomu z pořadatelů a on to buďto potvrdil a vydal další rozkazy, nebo odmítl a muselo se přemýšlet dál. Čtěte více »

27. 5. 2012, 0:00 · Tým Bushcraft.cz

Přežití 2012 (Hobbit a Prateta)

Ztratili jsme se. Totálně. Padali jsme přes větve a přes kameny a vysílení dosáhlo nových nečekaných výšin. Nešlo se už ani nadechnout. Měli jsme pocit, že nám někdo klečí na plicích. Já viděl ve stromech opice, Prateta někoho v modrý bundě. Už jsem si zvyknul, že se neustále proměňoval. Bylo to jen silnější a silnější. Chvilku šel vedle mě Honza Janouch v obleku. Viděl jsem ho jasně periferním viděním a slyšel i jak mluví… Čtěte více »

19. 5. 2012, 18:30 · Miloslav Diviš

Přežití 2011 (Filip a Jindra)

Já už neměl co jíst a u zásob vody už mi svítila rezerva. Vysockoval jsem u parťáka trocha sušenýho masa. Oběma nám chyběl cukr. Jindra už při cestě sem zobal u silnice pampelišky. Bylo okolo 18 hod. Tedy zbývaly 4 hodiny hry. Poslední cesta dělala na mapě baj voko takových 16–17 km. Náš algoritmus tedy limitně vycházel, ale za podmínky, že prostě jen půjdeme a nebudeme se moc zastavovat na relax. Oba se hecujeme, že to dáme i kdybysme se měli… Čtěte více »

18. 6. 2011, 0:00 · Filip Švajner

Přežití 2011 (Dan a Vítek)

Jedeme na sever a pak na jih nebo do kruhu, těžko říct. Oči nechat zavázané a všichni ven. První úkol najít svého parťáka v ohraničeném prostoru, ale jen podle toho, kdo co drži v ruce a nikdo ani necekne! Někoho jsem potkal několikrát a spoustu vůbec. Moc už nás tam nezbylo, když se konečně nacházíme. Tady máte mapu a zde je další stanoviště… Čtěte více »

15. 5. 2011, 23:22 · Vít Semenec

Přežití 2010 (Darja a Pavel)

Chce to jen trochu natrénovat nohy, dobře spát a pěkně se předem vykrmit. I na vybavení jsme se s Darjou rychle shodli. Čelovku, návleky a něco proti dešti, sušený maso, čokoláda… Jenže to člověk nesmí týden předtím nastoupit do nové práce. Nevyspalej a hladovej dobíhám na Florenci poslední možnej autobus do Jindřichova Hradce, kterým bych měl stihnout sraz na svoje první Přežití. Parťačka Darja jede autem z Brna. Čtěte více »

15. 6. 2010, 20:16 · Pavel Mašín

Přežití 2010 (Kamča a Víťa)

Abychom naše postavení na chvostu startovního pole pojistili, vydali jsme se od rybníku na jih místo na východ, na což jsme přišli asi po 5 kilometrech, kdy jsme zjistili, že jsme v Rakousku. Naštěstí jsme bravurně zvládli upravit naši plánovanou trasu a přes náhradní stanoviště dorazit k Romavskému rybníku o půl šesté ráno… Čtěte více »

5. 6. 2010, 0:00 · Víťa Kala

Přežití 2009 (Krásná těla)

Žlutá, červená, modrá a zelená. No to jsou přece turistické značky!!! Honem mapu a zjistit, kde se poblíž protínají. A bingo, v Horní Plané se na náměstí protínají, takže se zvedáme a mizíme od již větší skupiny týmů, kteří se pro nás zajímavým způsobem snaží úkol řešit. Já si říkám, proč používají papírky na nějakém nakresleném plánu, kde ho asi vzali a co z toho vyčtou, když vlastně to člověče vůbec hrát nemusí a vlastně nemají? Ale co, my máme cíl a razíme… Čtěte více »

23. 6. 2009, 15:30 · Aleš Pilný

Přežití 2009 (František a Šárka — tým Fraška)

Hromada lodí složená u mostu nás znepokojila. Těšili jsme se, že se vykoupeme, ale pádlování po nehybné vodě v poledním slunci nás upřímně vyděsilo. Zařadit tuto likvidační etapu doprostřed pochodu nám příšlo nelidsky rafinované! Za tu půldruhou hodinku plavby všechny klouby od pasu dolů pěkně ztuhly, zatímco dosud ještě se neozývající záda dostala pořádně zabrat… Čtěte více »

30. 5. 2009, 0:00 · Šárka Kratinová

Přežití 2009 (Honza a Tomáš)

Jeli jsme poprvé a to nás snad omlouvá při dopuštění se několika prvních chyb. Předně — ve vlaku cestou tam bylo nutno jíst. Neudělali jsme to. Proč je to nutné? Jelikož ve stresovém okamžiku (těsně před vypuknutím závodu) již do sebe nenasoukáte ani sousto, je nutné tuto akci provádět v dobrém předstihu a nadlábnout se, dokud to jde. Trošku jsme to „prokaučovali“ a hlavní jídlo jsme si nechali až dojedeme a ubytujeme se. Nevadí, nasoukali jsme, co se do nás vešlo, jako ostatně všichni ostatní. Byl to věru moc pěkný pohled, když se okolo vás zhruba 50 lidí cpalo, až se tím málem dávili… Čtěte více »

25. 5. 2009, 20:06 · Tomáš Hroch

Přežití 2008 (Pavel a Šárka — tým Kratinohy)

Každý jsme se začali připravovat na akci po svém. Já jsem obrala všechny naše babičky o hole, bandáže, obvazy a masti na bolavé klouby, našlapala do svého dvacetilitrového batůžku čtvery ponožky (mám děravé boty, které jsou bohužel tak pohodlné, že se jich stále nedokážu vzdát) a lezečky (ten převis na fotografiích z nějakého předešlého ročníku mě přesvědčil, že bych to v těch svých bačkůrkách asi nevylezla) a celý týden před akcí jsem se poctivě vykrmovala a spala do zásoby… Čtěte více »

30. 5. 2008, 0:00 · Šárka Kratinová

Přežití 2008 (Vavřinec a Jirka)

V půl desáté vysedáme v lese, dav jde ve směru jízdy autobusu, my na druhou stranu. Ať je to klidně blbě, hlavně, že jdem vlastní cestou. […] Ve tmě noci jdem opatrně, uhranutí od temného pána lesa není jen tak. Probudit baziliška, vlkodlaka nebo hejkala, také není žádná sranda. To, že je nevidíte, ještě neznamená, že tam nejsou… Čtěte více »

29. 5. 2008, 17:44 · Vavřinec Havlíček

Přežití 2007 (Kamila a David)

Když výsledné souřadnice ukázaly na mapě jezírko u obce Břidličná, měli jsme jasno. Budem se koupat. Od šifry jsme vyrazili víceméně sami, jen před námi se mihotalo světélko a to světélko byl Martin s Martinkou. Všichni jsme dělali maximum pro to, abychom se od sebe oddělili a pak se nám to zdařilo. Cesta k jezírku patřila k nejkrásnějším etapám Přežití. Přešli jsme vojenské pásmo, prolezli několik děravých plotů a z lesa jsme vylezli na nekonečné louky… Čtěte více »

7. 6. 2007, 15:16 · Kamila Nešněrová

Přežití 2007 (Honza a Jelen)

Dostáváme pokyn, abychom si rozvázali oči. Brzy nato vlak zastavuje a my máme vlevo vystoupit. Protože už stojíme, okamžitě zapomínám směr jízdy a chtěl bych se prodrat přes holky stojící u dvěří se dvěma jízdními koly. Obzvláště když vidím, že pod druhými dveřmi není nástupiště, ale jen škarpa s kopřivami. Jenže nemám na výběr, a tak s ostatními skáču do škarpy. Drápeme se do svahu a skrz maliní se prodíráme na louku. Konečně mi dochází, že ani na druhé straně vlaku není nástupiště, jelikož jsme zastavili někde mezi zastávkami… Čtěte více »

5. 6. 2007, 15:35 · Jan Bensch

Přežití 2007 (Michal a Bára)

Že je něco divně nás mělo napadnout, když jsme správně zahnuli ve vesnici na polní cestu a narazili na pole a ohradník, podotýkám že nabitý. Když jsme se vraceli, potkali jsme dva z Tajfunu, kteří si to metelí stejnou cestou. Nenechali jsme se zvyklat, vrátili se do vesnice, několikrát jsme se přesvědčili že jsme šli vlastně dobře a pak podnikli exkurzi do JZD, louky, pole, elektrického ohradníku a jedné meze, co měla být tou cestou. S mapou jsme se setkali až zase na cestě v lese. Je opravdu nepříjemný pocit, když víte, že se na mapu stoprocentně spolehnout nemůžete… Čtěte více »

30. 5. 2007, 0:00 · Michal Ficek — Bednajt

Přežití 2006 (Cecilie a Pavlína)

Zmámeně jsme vyrazily směr hrad Kobrštejn. Předešly jsme jednu dvojici, která něco hledala v mapě a pak se ztratily. Během tohoto úseku se nám podařilo sejít z vytyčeného směru ještě třikrát, ale vždycky jsme se nakonec našly. Když jsme nakonec dorazily na místo, kde podle mě byl v mapě zakreslen Kobrštejn a neviděly nic než mladý lesík na vrcholku kopce, už jsem si nevěřila vůbec — naštěstí stačilo popojít jen pár metrů.. Čtěte více »

25. 8. 2006, 18:33 · Cecilie Jarošíková

Přežití 2006 (David a Jakub)

Ve 23:00 hodin nás vysadili kdesi v lese a každý očekával že dostaneme mapu, ale ejhle, mapa nikde… Místo mapy jsme dostali lísteček a na něm stálo, že organizátoři byli uneseni a mapu dostaneme na rozcestí Lysý vrch, ale kde to je? A hurrá do terénu! […] Po výstupu do parádního kopce jsme se začali shánět po kontrolním stanovišti nebo po nějaké značce, ale nic… Čtěte více »

25. 8. 2006, 18:00 · Jakub Ohem — Ca-refteam

Přežití 2006 (Šotka a Míra)

Vyšlapali jsme ten NEJ…větší kopec, který tam byl a…nic. Bloudili jsme nahoře jako ovce ale marně :-(. Ten les, který se tam rozprostírá známe snad nazpaměť, byli jsme úplně všude ale pořád nic. […] Po dlouhém a zběsilém pátrání jsme mapy nakonec objevili, bylo to však téměř s 1,5 hodinovým zpožděním. Touha přežít byla však silnější než my. Proto jsme se nevzdávali a vyrazili jsme docela ostrým tempem dál… Čtěte více »

27. 6. 2006, 23:29 · Lucie Szotkowská

Přežití 2006 (Martina a Martin)

Nejvíc jsem se těšila na okamžik, kdy nás autobus vysadí kdesi v neznámé krajině. Akorát jsem si tuto situaci vždycky představovala s mapou v ruce. Jenže tu jsme nedostali a museli jsme si pro ni dojít kamsi na Lysý vrch. Už předem jsme se s Martinem dohodli, že na začátku nebudeme nic řešit, protože stejně nebude co, a jednoduše hned někam vyrazíme. To jsme také učinili… Čtěte více »

12. 5. 2006, 23:04 · Martina Hamplová

Přežití 2006 (Důša a Tom L.)

Vysadili nás někde kdesi v horách, a bylo jasný že to budou asi Jeseníky. Po důkladném rozhlédnutí jsme viděli na kopci vysílač, takže z toho sme usoudili že se nacházíme někde u Pradědu. Do ruky sme dostali pouze úkol, na kterém bylo napsáno, že organizátoři s mapami se schovali kdesi na rozcestí Lysý vrch… Čtěte více »

10. 5. 2006, 13:41 · Tomáš Luňák

Jak jsme přežili — Přežití 2005 (Jarmila a Robert)

Přežití! Drsná terénní akce, 80kilometrový pochod dvojic, koupání v ledové vodě, horolezení na skály… Ve dne, v noci, v dešti, větru i zimě a to vše se 100 gramy jídla na osobu. Není důležité, kdo je rychlejší. Vítězí každý, kdo stihne dojít do cíle za 24 hodin a nevyměkne na cestě. Čtěte více »

30. 5. 2005, 0:00 · Robert A. T. Káldy

Přežití 2004 (David a Michal)

Ve dnech 30. 4. — 2. 5. 2004 se konal již pátý ročník akce Přežití, kterou pořádá farář Dan Freitinger a Martin Calta — Piraňa. Přežití je dálkový pochod s kontrolami, na nichž plníte rozličné úkoly. Další netradiční podmínkou je fakt, že soutežící mohou sebou mít pouze 100g jídla a k pití jen čistou vodu. A protože jsme pro každou „špatnost“, tak jsme se k účasti na tomto pochodu také přihlásili. Čtěte více »

30. 5. 2004, 0:00 · Michal Janoušek „Turbomyšák

Přežití 2004 (Honza a Petra)

Se zavázanýma očima nás kamsi dvě hodiny vezli autobusem. […] Dostali jsme mapu Orlických hor, úkol dostat se do půl druhé ke Kunštátské kapli a sbohem. První problém, tj. identifikovat s přesností větší než na padesát kilometrů, se zanedlouho vyřešil — v osvětlené dědině kousek pod námi byla silniční křižovatka s ukazateli. Nacházeli jsme se asi kilometr od Skuhrova nad Bělou… Čtěte více »

29. 5. 2004, 0:00 · Jan Pipek

Přežití 2004 (Main a Luth)

Organizátor nám podává mapu…, ale ještě než se k nám dostane, slyšíme okolo výkřiky „Orlické hory!“. Mapa to vzápětí potvrzuje. S mapou dostáváme i umístění prvního checkpointu — Kunštátská kaple a musíme tam být do 2:00… Čtěte více »

12. 5. 2004, 0:00 · Martin Šebele

Přežít! — Přežití 2003

Lavice fary ve Svitavách jsou zaplněné. Je šest hodin odpoledne, ale bohoslužba dneska nebude. Chystá se závod s časem. Partu nadšenců, kteří chtějí zjistit, jak a jestli vůbec snesou extrémní zátěž, odveze za chvíli autobus na neznámé místo v republice. Začne tvrdý boj o přežití ve vlastním těle. Čtěte více »

20. 5. 2003, 0:00 · Ondřej Nezbeda

Další informace

Zajímavé odkazy

Shaman.cz

Zálesácká encyklopedie a tipy pro volný čas, od pravěku přes Kelty, Indiány, středověk až po dnešní outdoor či horolezectví.

Pohorka.info

Turistika, cestování a tipy na výlety v České republice. Najděte si cíl svého výletu ve vašem kraji či městě, přečtěte si články o místních hradech, zámcích, zříceninách a dalších zajímavostech...

CzechPOINTy.cz

Pravidelně aktualizovaný seznam pracovišť Czech POINT přehledně rozdělený podle krajů, okresů a měst. Zobrazení Czech POINTů na mapě.